Niečo nad postieľku, napríklad vtáčik

Šitie

Môj prvý spontánny projekt pre dcérku tesne predtým než sa narodila bol vtáčik nad postieľku. Moje levíča si zamilovalo vtáčika tak, že teraz keď má tri mesiace a novú väčšiu posteľ, jeden vtáčik zo starej menšej postieľky “preletel” a visí v kočíku a ďalšie dva pribudli nad ňou keď kopká v “baby telocvični.”

Tento mini DIY projekt je vhodný či už pred alebo potom ako sa dieťa narodí, nakoľko

  • je časovo nenáročný a relatívne rýchlo hotový,
  • nerobí hluk (to je pre spánok dieťaťa priam esenciálna výhoda),
  • nevyžaduje šijací stroj, keďže sa dá šiť aj v rukách.

Inšpirácie

Inšpirácií aký tvar a zvieratko ušijem som si na svojom pintereste nazbierala veľa. Nakoniec rozhodla náhoda. V obchode som natrafila na krásnu látku s vtáčikmi, tak som ušila vtáčika, no brainer.

Materiál a postup

Do látky som sa zamilovala tak, že som si hneď kúpila dva metre (takže aj niektoré ďalšie projekty budú mať vtáčikový vzor), ale na toto diy bohate stačí 15x30cm látky. Látku starú či novú treba najprv oprať na 60 stupňov.

Strih vtáčika, ktorý som si voľnou rukou nakreslila prikladám tu. Po odkreslení na látku je potrebné pridať ešte navyše 0.5cm rezervy na zošitie.

Teraz hack pre tých, ktorí idú strihať a šiť prvý raz alebo šijú po dlhej dobe ako aj ja (pokojne sa zasmej alebo preskoč). Strih si kriedou obkreslím na rub (škaredá strana látky) a vystrihnem ho naraz dvakrát tak, aby bol rovnaký. Docielim to najlepšie preložením látky líce na líce (pekná strana látky na peknú).

Po vystrihnutí (aj s rezervou!) 2 vtáčikov (vďaka preloženiu látky mám dvoch) zošijem líce na líce látku obyčajným stehom, ale nie úplne. Nechám si tak 2-3cm voľné na prevrátenie látky a vloženie výplne.

Keďže vtáčik visí nad dieťatkom a dieťatko by si ho v ideálnom prípade nemalo dávať do úst (aj keď aj to sa u nás občas deje a neriešim), na výplň vtáčika postačí obyčajná vata alebo zvyšky starej látky. Keď chcete byť veľmi fancy, kúpte si nový vankúš na tento účel a použite z neho čistú a novú výplň. Výplň zo starého vankúša by som osobne kvôli mikróbom a iným nečistotám neodporúčala. Buďme zero-waste, ale zase hygiena nepustí 😉

Po vložení výplne zvyšok otvoru zašijem matracovým stehom, aby niť bolo vidno čo najmenej.

Uchytenie

Zvieratko, resp. v mojom prípade vtáčika môžeme pomocou špagátu zavesiť na klinček nad posteľ. Videla som aj pekný nápad použiť vnútorný kruh na vyšívanie a zavesiť zvieratiek viac. Dokonca som si aj taký kruh kúpila, ale nakoniec som tento nápad nezrealizovala, keďže postieľka, v ktorej maličká spala mala vlastné oblúky, na ktoré sa dal vtáčik jednoduchšie zavesiť.

One thought on “Niečo nad postieľku, napríklad vtáčik

Comments are closed.