Ako čerstvá mama spím v priemere 6-7 hodín, o hodinu menej ako keď som bola tehotná, a až o dve hodiny menej ako za slobodna. Po prečítaní knihy od Laury Vanderkam – Čo robia najúspešnejší ľudia skoro ráno, sa už pomaly prestávať trápiť s mojou rannou nespavosťou. Tak ako mnohí respondenti autorky sa priznávam slovami – je to jediný čas, ktorý mám pre seba. Táto kniha ma však prinútila zamyslieť sa nad aktivitami, ktoré ráno robím a prehodnotiť niektoré z nich.
Čo robím ráno správne
Skoré rána väčšinou venujem svojmu tvoreniu. Keď sa ráno zobudím myšlienka na nový projekt a dve hodiny ticha v dome, počas ktorých sa projektu môžem venovať, ma vzpruží viac ako káva, ktorú pijem hodinu po prebudení. Veľa úspešných ľudí, ktorých Laura v knihe spomína sa okrem koníčkov, na ktoré pri deťoch normálne človek nemá čas, venuje ešte aj svojej kariére. Konkrétna aktivita závisí od profesie, ale generalizovať sa to dá na sústredenú prácu (čítanie odborných článkov, atď.) Pre mňa je na materskej momentálne sústredená práca šitie a maľovanie.
Čo chcem už ráno robiť inak
Ďalšou aktivitou, ktorú som podvedome ako ranné vtáča robila dobre, boli prechádzky s kočíkom. Predsavzatie na pohyb ráno, či už ide o beh, posilňovňu, alebo moju pomalú prechádzku je super preto, lebo ho človek aj s väčšou pravdepodobnosťou aj splní. Asi pred mesiacom som si dala cieľ spraviť 12000 krokov denne, keďže karanténa na mne zanechala stopy v podobe lenivých tukových vankúšikov. Tie sa žiaľ rúškom skryť nedajú. Avšak po počúvaní tejto audioknihy som sa rozhodla predefinovať svoje predsavzatie na rannú prechádzku 6000 krokov. Stáva sa mi totiž, že keď je náhodou ráno zlé počasie, von nejdem a nechávam si kroky na poobedie, kedy mám pevnej vôle pomenej.
Čo chcem robiť nové
Taktiež Laura Vanderkam odporúča zastabilizovať si rannú rutinu, čo som doteraz nerobila. Nadtýmto sa chcem určite zamyslieť v rámci svojej rannej rutiny a priorít. V minulosti mi vždy pomáhalo si ráno písať do žurnálika hneď po prebudení svoje myšlienky a denné úlohy. Takže toto chcem mať pevne zasadené určite ako aj tvorenie. Časové rozdeleni si mus=im však ešte premyslieť.
Čo už nechcem robiť
Asi ako každý mentor Laura neodporúča si ráno pozerať titulky správ, sociálne mediá či vybavovať maily. Tohto zlozvyku sa chcem zbaviť aj ja. Aby som sa namotivovala, rozhodla som sa, že po tejto knihe si znovu prečítam knihu od Cala Newporta Digitálny minimalizmus, ktorá ma vždy nakopne k sústredenosti a o tom bude možno aj ďalšia recenzia 🙂 Ak máš pre mňa tip na ďalšiu knihu, poteším sa komentáru k tomuto článku!