Môj digitálny experiment na materskej, alebo sila vôle instamatky

Knihy

Včera som začala čítať knihu o pevnej vôli “The Willpower Instinct” od standfordskej profesorky Kelly McGonigal, ktorú chcem hneď uviesť do praxe. Pôvodne som chcela jej skriptá použiť na chudnutie do plaviek po karantéme, ale keďže toto leto asi nikam nepocestujeme, dám si ešte jeden kúsok pizze a pustím sa do ťažšieho predsavzatia. Je to životný štýl, s ktorým koketujem už asi dva roky, striedavo sa k nemu vraciam ako tučný človek pri Jojo efekte. Najbližší vedia, že mojou najväčšou závislosťou nie je čokoláda Milka, ale o niečo menšia krabička, ktorá je momentálne v púzdre tej istej fialovej farby a je to môj iPhonik. Životný štýl, ktorý viem, že mi robí dobre (lebo som si ho isté obdobia vyskúšala) a vždy ma vystrelí do najproduktívnejšieho pracovného obdobia a najmä zenového pokoja je digitálny minimalizmus.

Takže tu ma máte pani profesorka, najväčšieho závisláka na sociálnych mediách a online zábave so slabou vôľou. Môžte vyskúšať na mne všetky stanfordské hókusy pókusy. Splním všetko, len ma zachráňte! Desať týždňov budem odolávať, aby som nedočítala túto fascinujúcu knihu až do konca. Budem si ju po týždni kúskovať a aplikovať vaše rady. No a uvidíme, či rady budú účinné a ja už viac nespadnem do moderných psychologických pascí facebookových algoritmov.

Prvé prikázanie pevnej vôle: Spoznaj sám seba

Na začiatok si netreba dať žiadne predsavzatie. Ako pri úspešnej diéte, človek si len zapisuje a všíma svoje impulzívne rozhodnutia a pocity, ktoré ho k nim privedú, ako aj pocity po svojom konaní. Do žurnálika si budem analogicky dvakrát do dňa zapisovať tieto informácie priamo z môjho ajfónu:

  • čas strávený na sociálnych mediách, najmä na instagrame
  • “Pick-up times” alebo koľkokrát som za deň otvorila mobil
  • koľko fotiek som za deň zazdieľala či už na whatsappe, alebo v instagram stories, atď. a ako som sa pritom cítila

Cvičenie na odolávanie impulzom

Najúčinnejším a najmenej bolestným cvičením pevnej vôle je podľa profesorky McGonigal krátka denná meditácia. Vraj nazačiatok stačí 5 minút sústredenia, alebo lepšie povedané snaženia sa o sústredenie. Rozhodla som sa, že by bolo kontraproduktívne si na toto cvičenie v mojom prípade stiahnuť ďalšiu appku 😀 Preto odvčera používam len obyčajné stopky (žiaľ stále na mobile) a 5 minút sa snažím sústrediť na svoj výdych nádych. Žiadne woodoo ani astrológia. A to či som vytrvala si tiež budem zapisovať do žurnála.

Čo ďalej? Čo keď ma to prestane baviť?

Ak tento experiment z nejakého dôvodu nevyjde a zlyhám, pani profesorke pevnej vôle vezmú titul. Ale nie, to je trápny vtip 😀 Nič sa nestane, o mesiac prečítam ďalšiu motivačnú knihu a pustím sa do niečoho podobného znovu. Raz to na digitálny minimalizmus dotiahnem určite, len dúfam, že to nebude až v truhle (omg, už aj čierny humor, čas uzavrieť tento článok.)

Dúfam, že budúci pondelok bude ten rovnako správny motivačný a ja prispejem na svoj blog článkom ako sa mi darilo-nedarilo trackovať si moje rozhodnutia a meditovať. Ak nie, bude to hádam motivačný utorok 🙂

One thought on “Môj digitálny experiment na materskej, alebo sila vôle instamatky

Comments are closed.