M. Millwood, PhD: To Have and to Hold: Motherhood, Marriage and the Modern Dilemma

Knihy

Knihu o materstve “To Have and to Hold: Motherhood, Marriage and the Modern Dilemma” od americkej psychologičky a klinickej terapeutky Molly Millwood som čítala (resp. počúvala ako audioknihu) žiaľ až na konci šestonedelia. Zaoberá sa podľa mňa dôležitou témou a to je psychológia novej role v živote, role matky.

Médiá podávajú v súčasnosti obraz matky čiernobielo. Na jednej strane spoločensky cítime tlak, byť tou šťastnou matkou a spokojnou domácou paňou. Na druhej strane sa objavujú v rámci osvety v sociálnych médiách čoraz viac svedectvá matiek trpiacich popôrodnými depresiami a inými negatívnymi skúsenostami. Doktorka Millwood zo svojej klinickej praxe poukazuje na fakt, že častejšie sa žena cíti niekde medzi týmito dvoma protipólmi a časom sa tiež jej prežívanie materstva mení.

Na praktických príkladoch svojich klientiek a klientov (Millwood sa venuje tiež vzťahovej terapii pre páry) a aj zo svojho osobného života opisuje rôznorodé problémy, s ktorými sa novopečené matky musia potýkať a ktoré sa hanbia častokrát priznať. Po prečítaní tejto knihy, ktorá je jednoznačne určená všeobecnej verejnosti, nadobudne čerstvá matka vedomie, že jej vlastné pocity akokoľvek jej pripadajú zvláštne, sú úplne normálne.