Vlastná gallery wall

DIY

Pôvodne to mala byť gallery wall so svadobnými fotkami. Potom som zmenila názor, že nechcem mať na stene svoj frňáčik v nadrozmernej veľkosti. Tak som sa prehrabávala na počítači fotkami z našich ciest, že si tam zavesíme nejaké pre nás dôležité miesta. Nakoniec prišlo toto zaracha v rámci korony a fotky sme nestihli dať vyvolať. Tak som sa počas dobrovoľnej karantény vyšantila s nožnicami a lepidlom a vytvorila tieto hipster plagáty. Kodaň som zobrazila s botanickou záhradou, ktorú som navštívila niekoľkokrát a Malmö zase prvoplánovo s monumentálnou budovou Turning Torso, odkiaľ býval môj muž kedysi naskok.

Keďže postup bol celkom jednoduchý a zároveň efektný, rozhodla som sa spraviť ešte jeden plagát a celý proces nafotiť.

Najprv buď hľadáme inšpiráciu na pintereste v podobe nejakých pekných fotografií miest, moja zbierka retro plagátov miest je linkovaná tu, alebo inšpirácia príde sama, ako to bolo v prípade tohto môjho druhého pokusu.

Potom si zvolíme farebnú kombináciu plagátu na základe našej témy, pritom platí – menej je viac. Ja by som odporučila dokopy maximálne 5 farieb. Z toho 2-3 neutrálne farby (biela, šedá, čierna.) Okrem klasických farebných výkresov sa dajú použiť aj baliace papiere s menej nápadným vzorom. Ja som pre tento jazzový plagát použila naschvál ako pozadie čiernu, lebo jazz sa mi spája s nocou. Pekne ukázal potom aj kontrast bielej a žltej.

Farebá kombinácia – menej je viac

Ďalej som riešila kompozíciu a umiestnenie ako také. Je dobré si zvolené papiere najprv len všeobecne nahrubo nastrihať na jednoduché tvary a zabezpečiť tak, že sa koláž na podklad zmestí. Umiestňovala som ich s prvoplánovou kompozíciou, buď podľa princípu zlatého rezu, alebo v prípade saxofónu po diagonále.

Kompozícia po diagonále

Nakoniec som obdĺžniky postrihala na želané tvary. Saxofón som si pre istotu vygooglila, keďže nie som hudobník, aby som ho nožnicmi zachytila správne. Podľa mňa stojí zato si tvary vystrihnúť navoľno, bez predkresľovania. Celý plagát potom dýcha ľahkosťou. Samozrejme, čo sa týka písma môže si človek pomôcť ako som to urobila ja a obdĺžnik roztrihať najprv podľa počtu písmen rovnomerne na menšie kusy, aby bol výsledný nadpis súmerný.

Koláž z farebných výstrižkov

Finálne výstrižky už len nalepím a zarámujem výsledok. Na plagíty miest Kodane a Malmo som použila tieto lacné rámy z Ikey aj s priloženou paspartou, ktorá v kombinácii s čiernym rámom ešte zvýraznila kontrasty farieb koláží.