Fotoalbum pre bábätko, návod ako sa nestratiť v tone digitálnych fotiek

DIY, Pre deti

Pre Leušku som hneď na začiatku kúpila veľký čistý baby foto album. Pod pojmom “čistý” myslím, že jeho súčasťou sú len biele strany, do ktorých sa fotky nalepujú, alebo vkladajú s takzvanými nalepovacími rožkami a dá sa doňho čo to napísať. Neplánovala som doňho písať toľko čo do Leuškinho denníka, ale rozhodla som sa spraviť každú stranu fotoalbumu tematickú. Nazačiatku prvé tri mesiace keď som mala Leušku v perinke som ju totiž veľa fotila ako azda každá prvorodička a niektoré fotky jednoducho spolu niesli istú tému. Napríklad:

 • očakávanie, ako sme sa na maličkú pred pôrodom tešili (priložila som aj fotku z ultrazvuku)
 • hľadanie podobností Leuškiných fotiek a nás v tom istom veku
 • hranie sa s prvými hračkami
 • návštevy Jojovej a mojej rodiny

Po čase však na mojom telefóne bolo tých fotiek VEĽA a už sa nedali tak jednoducho skladať do skupín. Musela som ich tvrdo triediť, keďže ako perfekcionista z jedného zátišia s dieťatkom mám aspoň tri digitálne verzie. Neviem, možno je to aj tým, že digitálne fotky ma nič nestoja a jednoducho testujem, ktorý uhol pohľadu je najlepší. Avšak neskôr ma tieto fotky stoja veľa času porovnávania a mazania a keby som to nerobila aj peňazí za úložný priestor.

Nechcem zanechať Leuške ako dedičstvo tonu jej fotiek, v ktorej sa utopí a tiež sa snažím o digitálny minimalizmus, preto som si zaviedla tieto pravidlá:

 1. Fotky triedim priebežne prvý deň každého nového mesiaca.
 2. Všetky fotky za predošlý mesiac stiahnem a doslova len vyberám fotky, ktoré sa mi najviac páčia podľa pravidla “Bola by som ochotná si túto fotku vytlačiť a dať do albumu?” Ak odpoveď znie nie, tak si ju jednoducho mažem.
 3. Fotky netriedim teda už porovnávacím spôsobom táto je krajšia ako iná.
 4. Leušku už nefotím len tak, zato že má niečo pekné oblečené, ale príležitostne, pri narodeninách a rodinných oslavách, alebo keď tá fotka dáva istý zmysel.
 5. Osobne nemám vzťah k umelo nastrojeným fotkám bábätiek s tabuľkou “tri mesiace”. Pokúšala som sa na začiatku aj o takúto sériu, aby Leuška nebola ukrátená, ale skončilo to tak, že “dva týždne” sme fotili v polke tretieho…
 6. Celkovo chcem namiesto mobilom viac fotiť na moju zrkadlovku, na ktorú padá prach. Verím, že fotky budú potom hodnotnejšie, tak ako aj z instantného fotoaparátu, ktorý som si veľmi obľúbila.
 7. Fotoalbum Leuške občas vytiahnem namiesto večernej rozprávky a veľmi sa z neho teší, aj keď čítať ešte nevie.
 8. Myslím, že platí aj u vás doma, že fotky čo nie sú vytlačené, časom určite upadnú do zabudnutia. Preto fotky budem ďalej priebežne tlačiť a zakladať do baby albumu.
 9. Niektoré fotky tlačím viackrát, lebo pekné vytlačené fotografie sú aj milou pozornosťou pre blízkych, ktorí na fotke sú.

Zatiaľ takto. Pravidiel je celkom dosť, poteším sa však určite ďalšiemu užitočnému tipu v komentároch.