Batikovanie pre začiatočníkov

DIY

Naposledy som batikovala na tábore v roku 1996 (cítim sa ako dinosaurus:D). Jediné načo si z tejto akcie spomínam boli moje ružové ruky a slnko, ktoré mi vtedy pražilo na hlavu. Slnko by bolo aj teraz ideálne na sušenie môjho batikovaného trička, avšak potom by som na toto diy nemala čas, lebo by som bola radšej niekde v parku s kočíkom. Takže prvú vec, čo potrebujeme na batikovanie je čas a chvíľka pokoja, vďaka niekomu, kto vám postráži bábo. V mojom prípade to bol Jojo, ktorý si zobral deň voľna, aby som sa ja mohla kreatívne vyžiť a dokončiť svoje začaté projekty vrátane napísania tohto článku.

No a ak nemáte dieťa, pestúnku nepotrebujete, stačí vám len toto:

  • farbu na batikovanie. Ja som použila značku Javana a farbu “Cherry kiss”
  • bavlnené tričko, alebo iný kus oblečenia, ktorý ste ochotní zneužiť. Ja som síce použila moje obľúbené značkové tričko, ale bolo už fľakaté, tak mi ho nebolo ľúto.
  • starý hrniec. Zase som použila už hrniec, ktorý bol zničený farbou, keďže som v ňom počas korony sterilizovala rúška.
  • ihla a pevná niť, po prípade špagát
  • gumené rukavice

Technika viazania

Techniky batikovania, respektíve viazania uzlov som našla na youtube rôzne. Najviac sa mi páčila technika vyšívaním z tohto videa, tak som ju aj otestovala. Látku si treba len poskladať v tvare harmoniky a vyšiť na ňu dve strany rovnoramenného pravouhlého trojuholníka. Trojuholníky potom vytvoria batikovaním súmerné štvorce. Znie to jednoducho, ale aj to som ako začiatočníčka bola schopná pokaziť. Nezobrala som si totiž pevnú niť a ešte som aj bola lenivá si trojuholníky predkresliť. Napriek tomu po uviazaní všetkých uzlíkov a následným zafixovaním špagátom sa na tričku spravili krásne útvary, aj keď štvorcami by som ich nenazývala.

Inou technikou môžete zase vytvoriť kruhy. Je to azda najznámejšia technika akú poznám. Látku potiahneme za jeden roh a ten obmotáme niťou či špagátom. Ja som si touto technikou ozdobila rukávy.

Postup

  1. Tričko treba najprv oprať a najlepšie aj vyžehliť
  2. Potom použijeme jednu z techník viazania uvedených vyššie
  3. Vodu predhrejeme v hrnci na 70 stupňov, prípadne tak, ako sa píše v príbalovom letáku od farieb a vmiešame farbu
  4. Odporúča sa ponoriť látku do hrnca na 3 minúty. Ja som ponorila na 10 sekúnd a úplne to stačilo. Odporúčam nasadiť si gumené rukavice, ak nechcete týždeň vyzerať, že ste zbierali maliny.
  5. Nakoniec látku vypláchame vo vlažnej vode (gumené rukavice majte stále na sebe aj pri tomto bode, nie ako ja :D) a necháme uschnúť nad vaňou.