Ako sa mi podarilo čítať viac, aj na materskej

Knihy

Keď mi kolegovia v práci dávali dve knižky k narodeninám so slovami, že však na materskej budeš mať kopec času a prečítaš si, vysmiala som ich. Celkovo som sa duševne na materskú pripravovala ako na svoj pohreb, že všetko si musím prichystať, na nič nebudem mať čas a na čítanie už vôbec. Opak sa stal pravdou ako to v živote býva. Podmienky na materskej mám uľahčené tým, že dieťa je zatiaľ zdravé, manžel je starostlivý, starí rodičia bývajú s nami v jednom meste a pomáhajú nám, atď. Avšak tieto privilégiá by sa dali ľahko zneužiť v prospech trávenia času inde. Čítanie je pre mňa priorita, lebo je to najefektívnejší relax hneď pri ručnom šití a akvarele, aj keď jednoduchšie je častokrát vytiahnuť telefón a poscrollovať si 🙂 Tu sú moje tipy, ako sa mi darí čítať viac

1. Začala som čítať, čo ma naozaj baví

Život je tak krátky, aby som sa umárala čítaním kníh, ktoré síce práve v intelektuálnych kruhoch “letia” a vyzerajú pekne na poličke, ale ma nebavia. Radšej si vychutnám biografiu nejakého umelca, alebo klasický román, keď je to to, čo ma baví. A vychutnala som si v šestonedelí aj Kristínu Tormovú, no a čo? Bola fantastická.

2. Nič sa nestane, ak knihu nedočítam do konca

Ako perfekcionista som sa vždy držala jednej knihy, až kým som ju nedočítala písmenko po písmenku do samého konca. Môj aha moment prišiel pri knižke Sapiens, ktorá je jedna z tých spomínaných intelektuálnych uberkníh v predchádzajúcom bode. Nie, že by ma nebavila, ale s druhou polovicou knihy som do veľkej miery nesúhlasila a nebola pre mňa dostatočne inšpiratívna, aby som to vydržala. Tak som namiesto čítania, tú knihu pasívne dopočúvala ako audioknihu. A je to! Ale dá sa to aj tak, že knihu len dolistujem do konca, ak mi pre nejaký pádny dôvod nevyhovuje.

3. Našla som si svoje spriaznené čitateľské duše a zdieľam s nimi svoje dojmy

Keď sa o knihách, ktoré práve čítam mám s kým zdieľať, je to oveľa väčšia zábava. Časom som si vystopovala kamarátky na goodreads, alebo instagrame, ktoré naozaj veľa čítajú a čítajú pre mňa zaujímavé knihy a mám z toho radosť. Tiež sa mi oveľa ľahšie hľadajú nové tituly, keď od nich dostávam odporúčania. Najnovšie som sa rozhodla zapojiť aj do online čitateľského klubu. Ešte neviem ako to dopadne, ale zatiaľ sa mi táto idea veľmi páči.

4. Sledujem svoj progres, mám cieľ, ale neviažem sa naňho

Mám veľmi rada Goodreads, kde si môžem zaznamenávať, čo práve čítam, ako sa mi to páči a zároveň vidieť čo čítajú moji kamaráti. Každý rok robí Goodreads čitateľskú výzvu, kde si môžeš zvoliť cieľ, koľko kníh za ten daný rok chceš prečítať. Prvý raz som zlyhala na plnej čiare, druhý rok som si už predsavzatie nedávala, tretí som prečítala všetkých 12 kníh čo som si predsavzala. Tento rok mám cieľ 25 kníh, a už mám prečítaných 15, ale moc to neriešim a nebudem sa zato byť do pŕs, ak ich bude nakonci roka náhodou 24 alebo tých 15 🙂

5. Čítam viac kníh naraz

Väčšinou sa neodporúča robiť viac vecí naraz a platí to aj v čítaní. Avšak ja sa snažím hľadať voľné minúty na čítanie kde sa dá, a preto mám jednu knihu rozčítanú v kuchyni, kde som vždy ráno a môžem svietiť. Ďalšiu knihu mám na kindle, ktorú môžem čítať aj v noci a nezobudiť tak svojho manžela. No a vždy mám nejakú knihu rozpočúvanú aj ako audioknihu. Mám takto rozbehnuté vždy aspoň tri knihy, ak nie štyri s tým, že štvrtá je v kočíku, keby som si chcela čítať v parku.

6. Uvedomujem si, že začiatkom sa musím najprv prelúsknuť

S čítaním je to ako s behaním. Prvých pätnásť strán je často ako prvých pätnásť minút behu v parku, keď človek musí najprv premáhať svoju vôľu, aby potom už bežal zľahka ďalších tridsať. Na tých prvých 15 strán mi pomáha nasledovná stratégia. Zameriam sa na čas a vyhradím si 30 minút na tých pomyslených prvých 15 strán románu. Sústredene čítam knihu, aby som pochopila, kde je dej zasadený, aké sú postavy a nestratila sa myšlienkami niekde inde. Keď prekonám náročný začiatok, zažeriem sa už do knižky väčšinou tak, že vyhľadávam doslova kúšočky voľných chvíľ, aby som čítala ďalej.

To sú moje azda najzásadnejšie momenty, vďaka ktorým sa mi darí čítať viac. Aj pri malom dieťati. Aké tipy máte vy?